Loučovický vodní slalom Čertovy proudy
Do jižních Čech dorazil jako sport vodní slalom až po druhé světové válce. První závod byl uspořádán v Českých Budějovicích v roce 1949 na Plánského jezu v Rožnově. K provozování vodního slalomu byly však zapotřebí tratě, které by odpovídaly svou náročností alpským řekám. Jihočechům se začaly nabízet některé úseky Čertových proudů, i když žádný vodák nepochyboval o tom, že v úseku Lipno - Vyšší Brod je řeka pro sportovní lodě nesjízdná. Tento fakt byl uveden i ve vodácké kilometráži českých řek a tvrzení zdůvodněno kaňonem, který v úseku deseti kilometrů klesá o 150 metrů. Mezi staviteli Lipna, které mělo navždy pohřbít Čertovy proudy, byl vodák tělem i duší Kristián Majer. Ten objevil nejklidnější úsek Čertových proudů v Loučovicích u pily. Tehdy na podzim 1953 přišel s nápadem uspořádat zde závod ve vodním slalomu; ten pak nemohl mít jiný název než "Čertovy proudy".
Prvý ročník Čertových proudů se jel v neděli 26. září 1954, pořadatelem byl vodácký oddíl TJ Tatran Loučovice a startovalo zde 29 závodníků. Závodu se zúčastnilo celé národní mužstvo. Trať měřila 400 metrů, měla 17 branek a každý závodník ji projížděl dvakrát. Lepší čas se počítal. Jako první v celé historii závodu vjel do branek František Peterka z Plzně. Absolutním vítězem se stal další plzeňský závodník Zdeněk Valeš, a to v kategorii F1. Tato kategorie skládacích kajaků již dávno ze závodů vymizela. Úspěch prvého ročníku založil tradici; již v roce 1957 zde startovalo 130 závodníků. V tomto roce také MUDr. Zdeněk Matějovský uskutečnil prvosjezd Čertových proudů od loučovické kaskády pod kazatelnu Čertovy stěny. V následujícím roce se poprvé závodilo při mistrovství republiky na kaskádě pod papírnou.
V roce 1959 se při mistrovství republiky jel obří slalom se startem pod lipenskou přehradou a slalom na Loučovické kaskádě. Na trati pod přehradou v roce 1961 startovalo 61 lodí, dojelo jen 46. Trať se okamžitě stala nejtěžší závodní tratí u nás a zařadila se mezi nejdivočejší vody v Evropě. Kvalitní trať a dokonalá organizace přesvědčily zahraniční odborníky, že Čertovy proudy jsou připraveny stát se dějištěm světového šampionátu ve vodním slalomu, který se zde uskutečnil od 6. do 9. července 1967. Na Lipno se sjelo 227 závodníků ze 14 států a v sobotu 8. července 1967 závod sledovalo patnáct tisíc spokojených diváků. Ke spokojenosti přispěla i zlatá medaile Ludmily Polesné, která na Lipně bydlela i pracovala. Po závodě řekla: "Že mám slzy v očích? Vždyť jsem přece vyhrála!"
Od té doby se stal vodní slalom olympijským sportem a vrcholné světové závody se přesunuly na umělé kanály. Přesto však koryto Vltavy Čertových proudů pod lipenskou hrází se každoročně naplní vodou a vodáky, kteří se na závod Čertovými proudy těší, neboť je to jedna z nejhezčích a zároveň nejnáročnějších přírodních tratí pro vodní slalom na světě.
(fs)
Další informace:
Historie
regionu Vyšebrodsko
Čertova
stěna, pokusy o splavnění čertových proudů
Loučovice
Čertova
stěna a Luč
Vltava